در حال بارگذاری ...

لین ناتیج

نگارنده: فاطمه خسروی

 

لین ناتیج نمایشنامه‌نویس آمریکایی است که بیشتر در کارهایش به زندگی افراد منزوی می‌پردازد. او استاد نمایشنامه‌نویسی دانشگاه کلمبیا است. ناتیج اولین و تنها زنی است که دو بار برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر برای نمایشنامه شده‌است؛ اولین بار در سال 2009 برای نمایشنامه‌ی ویران شده و دومین بار در سال 2017 برای نمایشنامه‌ی عرق.

او 2 نوامبر سال 1964 در بروکلین به دنیا آمد. مادرش رابی ناتیج معلم و مدیر مدرسه و پدرش والاس روان‌شناس کودک بود. لین دبستان را در مدرسه سنت‌آن گذراند و از دبیرستان فیورلو فارغ‌التحصیل شد. او هنگام تحصیل در دبیرستان، اولین نمایشنامه‌ی بلندش به نام بخش تاریک‌تر ورونا را نوشت.

این نمایشنامه‌نویس در دانشگاه براون و مدرسه‌ی هنرهای نمایشی ییل درس خواند و بعد از فارغ‌التحصیلی به مدت چهار سال در دفتر مطبوعات عفو بین‌الملل کار کرد. او این اواخر درجات افتخاری از کالج جویلیارد و آلبرایت دریافت کرده‌است.

ناتیج با تونی گِربِر فیلمساز ازدواج کرده و دارای دو فرزند است. نمایشنامه‌های او به طور گسترده‌ای در ایالات متحده و سرتاسر دنیا به نمایش درآمده‌اند.

روزنامه‌ی گاردین: «در دو دهه از فعالیتش برای بیان چالش‌ها و پرداختن به داستان‌های فراموش شده مورد تحسین قرار گرفته است... نمایشنامه‌ی ویران شده کاربرد تجاوز جنسی را به عنوان سلاحی مقابل زنان در جمهوری دموکراتیک کنگو مورد بررسی قرار می‌دهد، حال آنکه در نمایشنامه‌ی لباس خواب به تنها خیاط سیاهپوست که در سال 1905 در نیویورک کار می‌کرد پرداخته است».  

از بهترین نمایشنامه‌های لین ناتیج می‌توان به لباس خواب، ویران شده، ملاقات اتفاقی با ورا استارک و عرق اشاره کرد.

نمایشنامه‌ی عرق نامزد نهایی جایزه‌ی ادوارد ام.کندی برای بخش نمایشنامه در سال 2016 و 2017 بود. این نمایشنامه جایزه‌ی پولیتزر در بخش نمایشنامه را در سال 2017 از آن خود کرد.

این نمایشنامه بیانگر داستان دوستانی است که لحظاتشان را در کنار یکدیگر می‌گذراندند و در کارگاهی مشغول به کار بودند، اما وقتی تعلیق‌ها و صفوف اعتصاب کارگران باعث شد تا پشتگرمی‌شان را از دست بدهند، خودشان را در برابر یکدیگر و این ناملایمات ناتوان دیدند.

از دیگر نمایشنامه‌های بلند لین ناتیج می‌توان به لجن، رودخانه، سنگ (1997) و ندیمه‌ها (2002) اشاره کرد.

ناتیج برای نمایشنامه‌ی لباس خواب برنده‌ی جوایز انجمن منتقدان آوتر، جان گاسنر و انجمن منتقدان تئاتر (2004) شد و در سال 2009 جوایز انجمن منتقدان تئاتر، انجمن منتقدان آوتر، اُبی، دراما دِسک، لوسیل لورتل و پولیتزر را برای نمایشنامه‌ی ویران شده از آن خود کرد. همچنین برای نمایشنامه‌ی عرق برنده‌ی جوایز سوزان اسمیت بلک بورن (2016)، اُبی و پولیتزر (2017) شده است.

به نقل از رویترز، لین ناتیج، نمایشنامه‌نویس آمریکایی که دو جایزه پولیتزر در کارنامه دارد، مسئولیت نگارش نمایشنامه‌ای موزیکال با الهام از زندگی مایکل جکسون را برعهده دارد که طبق برنامه قرار است در سال ۲۰۲۰ میلادی در تئاتر برادوی به روی صحنه برود. این نمایش موزیکال با اجرای برترین آهنگ‌های مایکل جکسون که در طول دوران فعالیت هنری‌اش موفقیت‌های فراوانی برای او به ارمغان آورد همراه خواهد بود.

نمایشنامه‌ی «عرق»، برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر سال 2017 با ترجمه‌ی حسین رحمانی توسط انتشارات یکشنبه به چاپ رسیده است.
نظرات کاربران